Dissoneerivad intervallid

Dissoneerivad intervallid on kõlalt rahutud. Intervalli helid justkui ei sulandu omavahel, tekitades dissonantsi ning vajaduse edasiliikulmiseks või lahenemiseks. Selle põhjuseks on intervalli helide omavaheline kaugus, kuna need ei sisalda piisavalt palju ühiseid osahelisid või puuduvad need üldse.

Diatoonilistelt astmetelt tekkivad dissoneerivad intervallid on v.2 ja s.2; v.7 ja s.7; >5 ja <4. Samuti on dissonantsid kõik teised vähendatud ja suurendatud intervallid.

Järgnevas helinäites kõlavad dissoneerivad intervallid (meloodiliselt ja harmooniliselt) järjestuses: v.2; s.2; v.7; s.7 ja kaks tritooni*.

Helinäide nr. 21

_____________________________________________________________________________________________

*Tritoon (ladina sõnast tritonus 'kolmtoon') on pooltoonideta (c - d - e - fis või c - bes - as - ges) tetrahord, mille äärmised helid moodustavad 3 tervetooni suuruse intervalli (Vikipeedia, Tritoon (19.04.2012). Kuna kõlaliselt e tooniliselt suuruselt on >5 ja <4 sarnased (kolme tooni suurused), siis ilma lahenduseta ja laadiväliselt, ning noodipilti nägemata, pole nende astmelist suurust võimalik määratleda.