Intervalli ehitamine
Kuidas ehitada intervalli?
Järgnevalt on toodud näide, kuidas ehitada s.6 "E" noodist üles (Vt allpool olevat noodinäidet).
- kõigepealt tuleb loendada astmeline kaugus antud noodist: "E"-st kuue astme kaugusel asub "C",
- seejärel tuleb täpsustada ehitatava intervalli tooniline suurus: s.6 = 4.5 tooni - "E" ja "C" vahe on aga 4 tooni, mis on v.6 tooniline suurus. Järelikult tuleb intervalli toonilise suuruse suurendamiseks ühte intervalli heli altereerida (alumist madaldada või ülemist kõrgendada). Kuna intervalli algheliks on "E", tuleb kõrgendada "C"-d kirjutades sellel ette dieesi.
Intervalli toonilist suurust saad täpsustada klaviatuuri abil.
Sekundi puhul on oluline teada, et see on 2-astmeline intervall ning moodustub alati kõrvutiolevate astmete/nootide vahel. Noodijoonestikul on üks nootidest alati joonel ja teine selle kõrvalolevas vahes, joone all või kohal. Lauldes noodinimedega peavad need samuti olema helireas kõrvutiolevad noodinimed (nt "D"-"E"; "G"-"A"; "B"-"C" jne).
Edasine sõltub juba sekundi toonilisest suurusest: v.2 = 0,5 tooni, s.2 = 1 toon, >2 = 0 tooni ja <2 = 1,5 tooni. Toonilist suurust saab reguleerida alteratsioonimärkidega.
Kasuta toonilise suuruse kontrollimiseks klaviatuuri.
Terts on 3-astmeline intervall. Kui tertsi üks noot paikneb noodijoonestiku joonel, on ka teine noot alati joonel. Kui üks nootidest asetseb vahes, joone kohal või all, on ka teise noodi asukoht vahes, joone kohal või selle all. Ka tertsi täpset suurust on lihtne täpsustada pooltoonide/toonide abil:
v.3 = 1,5 tooni; s.3 = 2 tooni; >3 - 1 toon; <3 = 2,5 tooni.
Kvardid ja kvindid on algkujul (diatoonilistena) puhtad. Nende puhul kehtib reegel, mille järgi puhtad intervallid moodustuvad samamärgiliste astmete/nootide vahel. St kui üks intervalli heli/noot on diatooniline, on ka teine diatooniline. Kui üks intervalli heli/noot on altereeritud (kõrgendatud või madaldatud), on reeglina ka teine samasuguse alteratsioonimärgiga.
Erandina tekib diatooniliste astmete vahel >5 ja <4 "B" ja "F" vahel. Tavaliselt on suurendatud ja vähendatud intervallid altereeritud!
Seega - kvardi ja kvindi puhul tuleb kõigepealt panna paika selle astmeline suurus. Kui intervall peab olema puhas, piisab reeglina sellest, et intervalli helid oleksid samamärgilised. Suurendatud või vähendatud kvardi või kvindi puhul tuleb puhta intervalli helisid/noote vastavalt altereerida.
Seksti puhul on intervalli täpse suuruse kontrollimine toonide arvu järgi üsna tülikas (v.6 - 4 tooni, s.6 - 4,5 tooni). Sel juhul võiks appi võtta nt p.5, mille ehitamine ja analüüsimine noodijoonestikul on suhteliselt lihtne (p.5 = 5 astet samamärgiliste nootide vahel). Nüüd jääb lisada vaid kvindile vastava suurusega sekund:
Septimi ehitamiseks on kõige mugavam kasutada oktavit, mis moodustub alati samanimeliste ja samamärgiliste nootide vahel. Septimi saamiseks on vaja oktavist lahutada vastava suurusega sekund:
Vastavad programmid leiad "Lisast":
- Virtuaalklaveril saad intervalle mängida
- Intervallide kuulamist saad harjutada muusikalist kuulmist arendava programmi "GOOD EAR" abil
- Intervallide määramist saad harjutada programmiga "INTERVAL TRAINER"